Prasa: Artykuły prasowe dotyczące Stowarzyszenia Przyjaciół Łuczanowic

Łuczanowickie tańce do pólnocy

"Witamy lato, promujemy Łuczanowice" - pod takim hasłem w niedzielne popołudnie mieszkańcy Łuczanowic i przybyli goscie bawili się na wielkim festynie, przygotowanym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Łuczanowic.
Kilkaset osób uczestniczyło we wspólnej zabawie : dla najmłodszych były dmuchane zjeżdżalnie, dla starszych degustacja wypieków domowych łuczanowickich gospodyń. Odbył się także mecz oldbojów Iskra Łuczanowice i Hutnika Kraków, wygrany przez gospodarzy 6 - 5. Był także konkurs wiedzy o osiedlu, który wygrała Karolina Broś. gwiazdą wieczoru była Basia Stępniak - Wilk, która wystapila z recitalem. A potem do pólnocy trwały tańce.

źródło : ''Dziennik Polski'' wtorek ,30 czerwca 2009r.
 ______________________________________________________________________________


Takie imprezy integrują społecznośc lokalną
W ŁUCZANOWICACH POWITANO LATO

Stowarzyszenie Przyjaciół Łuczanowic przy współudziale Osrodka Kultury Kraków Nowa Huta i Rady Dzielnicy XVII zorganizowało w minioną niedzielę imprezę plenerową " Witamy lato - promujemy Łuczanowice w ramach obchodów 60-lecia Nowej Huty. W jej ramach odbył się jak zwykle w Łuczanowicach wspaniały festyn, w którym brali udział : dzieci, mlodzież i dorośli. Odbyły się liczne zabawy, konkursy, a przede wszystkim widowiskowe mecze piłki nożnej. Nie zabrakło też strawy i napojów dla pokrzepienia ciała.

W meczu dzieci Iskra Łuczanowice - MKS Krakus 3 do 0 wygrała Iskra.Drugi mecz Oldbojów Iskra Łuczanowice - Hutnik Kraków był bardzo zaciety. Oldboje Hutnika prowadzili już wysoko, ale w drugiej połowie Iskra odrobiła straty i w ostatnich minutach strzeliła zwycieską bramkę, wygrywając ostatecznie 6 do 5. W pierwszej połowie Andrzej Zięba urodzony i mieszkający przez wiele lat w Łuczanowicach zagrał w barwach Hutnika, w którym wystepował wiele lat, a w drugiej włożył koszulkę Iskry Łuczanowice.

Konkurs wiedzy o Łuczanowicach ,który przygotowała Anna Adamska wygrała Karolina Broś, zdobyła cenną nagrodę w postaci netbooka ufundowanego przez Zbigniewa i Danutę Kwater. II miejsce zajęła Aneta Sendor, pozyskująć rower ufundowany przez Eugeniusza Postolskiego. Natomiast trzecie zdobyła Wioletta Sendorek, otrzymując aparat fotograficzny ufundowany przez Krzysztofa Wójcika. Bardzo ciekawy był konkurs ciast. Panie domu z Łuczanowic przygotowały bardzo bogatą ofertę ciast tradycyjnych i wyszukanych. Sam próbowałem wypieków i podziwiałem jury, który miało nioełatwe zadanie wyboru z kilkunastu ciast tego najlepszego. Przewodniczący Rady Dzielnicy XVII Stanisław Madej długo degustował ciasta , a werdykt podjęty z jego udziałem był następujący. Zwyciężyła Halina Zawadzka, a drugie równorzędne miejsce zajęły : Dagmara Kotarska, Iwona Makocka i Dorota Luty, wyróżnienie za pyszne babeczki z wisniami zdobyła najmłodsza uczestniczka konkursu Barbara Żołnowska, która piekła je razem z mamą.

Uroczystym momentem imprezy było wręczenie legitymacji Honorowym Członkom Stowarzyszenia, byłym nauczycielkom : Marii Frankiewicz, Joannie Szydłowskiej oraz Marii Broś. Do tańca przygrywał zespół Format, a o godz. 21.30 odbył się piekny pokaz ogni sztucznych. Słowa podziękowania za pomoc i sponsorowanie imprezy należą się dla państwa : Kwatrów, Wójcików, Bogdana Cencka, Krzysztofa Wiatra, Eugeniusza Postolskiego, oraz radnych miasta Włodzimierza Pietrusa i Józefa Pilcha. Wspomogli organizacje imprezy również : Ryszard Dominiak, Małgorzata i Jerzy Czekajowie, państwo Żołnowscy, Beata Dyrla, Tomasz Rutka, Urszula Klasa, Roman Radosz, Jerzy Fedorowicz jr., Jacek Baraniak i piekarnia Prima Art, firma Colorex, Playart. Patronat honorowy nad imprezą objął prezydent M.Krakowa Jacek Majchrowski ,oraz przewodniczący Rady Miasta Małgorzata Radwan-Ballada.

Na pewno uczestnicy imprezy powinni być wdzieczni Zarządowi Stowarzyszenia , za przygotowanie imprezy, a to : prezesowi Mieczysławowi Rutce, wiceprezes Danucie Kwater i skarbnikowi Barbarze Wcisło, a także Krzysztofowi Karolczykowi, który nie tylko zagrał skutecznie na bramce Oldbojów Iskry Łuczanowice, ale również był obecny wszedzie.

źródło : ''Głos Nowej Huty'' 3 lipca 2009r., nr 27 (952)
 _______________________________________________________________________________


20 września,Nowa Huta. Marcin Zawadzki zdobył tytuł "Chłopa Łuczanowic" . O jego zwycięstwie przesądził konkurs cięcia drewna jesionowego tępą piłą. "Babą" ,a raczej "Kobietą Roku" , została Marzena Zboroch.

źródło : Gazeta Wyborcza 25.09.2009 r.
 _______________________________________________________________________________


Stowarzyszenie Przyjaciół Łuczanowic zorganizowało kolejną cykliczną imprezę plenerową pod hasłem "Łuczanowice to my mieszkańcy" a istotnym elementem imprezy był "Dyniowy zawrót głowy". Można było popróbować dań wykonanych z dyni i podziwiać cudeńka wykonane z tego wdzięcznego plastycznie warzywa. W ramach imprezy odbyły się liczne konkursy i pokazy. Wybrano chłopa i kobietę roku. Jak zwykle mecze piłkarskie emocjonowały widzów.

Łuczanowice to my mieszkańcy
DYNIOWY ZAWRÓT GŁOWY


Mecz oldboyów Iskra Łuczanowice - Grębałowianka zakończył się wynikiem 5:7 , zaś mecz trampkarzy Iskierka Łuczanowice - Grębałowianka 6:4. Piosenki zaśpiewali Julia Miesiączek, zespół Canto i Mateusz Wojtuła. Piosenki biesiadno - ludowe śpiewały panie z Łuczanowic. Odbył się pokaz tańca towarzyskiego "Carmen". Wiersze o Łuczanowicach i jej mieszkańcach autorstwa Neli Kawuli recytowały Helena Kotarska i Anna Adamska. Był pokaz samochodów rajdowych i palenia gum teamu rzepienrally.pl , oraz pokaz mebli ogrodowych Krzysztofa Gwoździa. Chłopem roku został Marcin Zawadzki , a kobietą Marzena Zboroch . Konkurs Dyniowe cudeńka wygrała Agnieszka Roch za lampion , drugie miejsce zajęła Marta Rzepień za figurkę "Obcy" i trzecie Michał Piotrowski za "Dinozaura". W konkursie na kulinarne cuda z dyni zwyciężyła Iwona Makocka, która przygotowała chleb i dżem dyniowy, drugie miejsce zdobyła Ewelina Kwater-Augustyn za racuszki dyniowe z serem feta , a trzecie Helena Rzepień za pierś z kurczaka i faszerowaną dynię ,oraz Anna Adamska za zapiekankę złocistą. Autorką Wystawy Fotograficznej obrazującej dawne Łuczanowice i okolice była Anna Adamska. Imprezę zorganizowało Stowarzyszenie Przyjaciół Łuczanowic , ale słowa uznania należą się przebranym w stroje krakowskie :wiceprezes Danucie Kwater za czuwanie nad całością , oraz prowadzącemu konferansjerkę Krzysztofowi Karolczykowi.

żródło : Głos Nowej Huty 25 września 2009 r., nr 39 (964)
 ______________________________________________________________________________


Dyniowa Zabawa w Łuczanowicach

Stowarzyszenie Przyjaciół Łuczanowic zorganizowało imprezę plenerową " Łuczanowice to my - mieszkańcy". Tematem przewodnim były dynie , które w tym roku obficie obrodziły. Zorganizowano konkurs kulinarny , na który przygotowano m.in. chleb dyniowy, dżem, piersi kurczaka faszerowane dynią, zapiekanki, racuszki dyniowe. Był także konkurs na ciekawe prace z dyni : powstały dinozaury, jeże, myszki, lampiony i koszyki z dyni. Mieszkańcy wybrali także Babę i Chłopa Roku, którzy wykazali się sprawnością we wbijaniu gwoździ, rzucaniu podkową do celu, cięciu drewna itp. Wśród pań triumfowała Marzena Zboroch, a wśród panów Marcin Zawadzki.

źródło : Dziennik Polski
 ______________________________________________________________________________